Historia programu ZBYT


[1988] Pierwowzór programu emituje pierwsze faktury w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego "Jarlan" w Jarosławiu. Po raz pierwszy w dziejach zakładu odbiorca wraz z towarem zabiera fakturę. Program pracuje w sieci, składającej się z trzech komputerów.

[1989] Fakturowanie i obsługę magazynu przy pomocy naszego programu rozpoczynają Zakłady Przemysłu Cukierniczego "SAN". Twórcami pionierskich wersji programu byli: Wiesław Dziaduś, Jerzy Wawro i Wojciech Pysz.

[1990] Apteka Antoniego Piwowońskiego jako jedna z pierwszych w Polsce stosuje komputery PC z wykorzystaniem specjalnej wersji naszego programu obsługi handlu o nazwie "APTEKA".

[1991] Komputery pojawiają się w pierwszych prywatnych hurtowniach, sklepach i wytwórniach. W 1992 r. wersja 2.0 programu obsługuje już wiele magazynów. Magazyny w odległych lokalizacjach przekazują sobie dane na dyskietkach. W kolejnych latach program zwycięsko przechodzi przez wprowadzenie podatku VAT i denominację złotego.

[1994] Wersja programu o numerze 5.01 zostaje wzbogacona o kolory i dźwięki. Prace przy programie prowadzi Piotr Gargas. W tym okresie przybywa najwięcej użytkowników. Program zaczyna być przez nich nazywany "ZBYT pięć" i tak już zostaje.

[1995] Wersja programu o numerze 5.10 obsługuje pierwsze w kraju drukarki fiskalne DF-300 firmy POSNET. Rok później przybywa w wersji 5.21 obsługa drukarek "ELZAB".

[1998] W oczekiwaniu na kataklizm roku 2000 wersja 5.41 obsługuje czterocyfrowy zapis roku w dacie. Od tego czasu nad aktualizacją programu czuwa Wojciech Pysz.

[2000] Wszyscy użytkownicy programu bezproblemowo rozpoczynają pracę w pierwszych dniach roku.

[2001] Pojawia się wersja 5.5. Przy niezmienionym sposobie obsługi operatorskiej, program ZBYT ma przebudowane całe "wnętrze". Standard zapisu polskich znaków zmieniony został z zabytkowej "Mazovii" na PC-852, dzięki czemu dane odczytywane mogą być przy pomocy współczesnych arkuszy kalkulacyjnych. Powstają pierwsze mechanizmy, służące do przekazywania danych przy pomocy poczty e-mail.

[2002] Z początkiem roku wprowadzono możliwość pobierania uaktualnień ze strony internetowej. Pomimo masowego wypierania programów "DOS-owych" przez aplikacje "okienkowe", program ZBYT ma ciągle ponad stu wytrwałych użytkowników.

[2004] Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Razem z nią musiał się do Unii nieco przystosować program ZBYT. Wprowadzono poprawki, umożliwiające sporządzanie dokumentów sprzedaży dla kontrahentów z Unii Europejskiej.

[2008] Program jeszcze żyje, pracuje dobrze pod systemem Windows XP.

[2009] Odważni użytkownicy z powodzeniem próbują program ZBYT na komputerach z systemem operacyjnym Windows Vista.

[2010] Windows 7 w wersji 32-bitowej wydaje sie być ostatnim systemem operacyjnym, na którym może ptracować program ZBYT.

[2011] Tegoroczna wersja programu obsługuje zmienione stawki podatku VAT. Odważni uzytkownicy uruchamiają program w 64-bitowych systemach operacyjnych, z użyciem 32-bitowej maszyny wirtualnej.

[2012] Powstaje możliwość zapisu faktur w plikach tekstowych na dysku (zamiast drukowania na papierze).

[2013] Wielu użytkowników prowadzi działaność w rejonie przygranicznym z Ukrainą, program drukuje dokumenty TaxFree na drukarce laserowej na zwykłym papierze (zamiast - jak dotychczas - na specjalnych, zielonych formularzach).

[2015] Po 25 latach pracy progream ZBYT stara się odejść na emeryturę.

 
 (c) BTH Certus 1995 Ostatnie zmiany: 2015-03-03